14 sierpnia 2014

Göteborg City Card - czy warto? (zdjęcia)

Göteborg, jak na duże miasto przystało, oferuje turystom naprawdę dużo ciekawych miejsc i atrakcji. Jak wybrać te warte odwiedzenia tak, by dogodzić tym, z którymi podróżujemy i do tego: jak nie stracić fortuny na kupowaniu biletów i jeżdżeniu w tę i z powrotem po mieście? Odpowiedź jest prosta: Göteborg City Card.




Co?
Karty turystyczne są dziś całkiem popularnym rozwiązaniem w wielu dużych miastach. Göteborg City Card upoważnia do swobodnego korzystania z komunikacji miejskiej, parkingów miejskich, darmowego wstępu do wielu muzeów i innych atrakcji turystycznych, a także daje zniżki w pewnych sklepach.


Gdzie?

Karty można kupić na lotniskach, na dworcu, w centrach informacji turystycznej, wielu hotelach, schroniskach młodzieżowych, czy w sklepach Pressbyrån. Pełną listę miejsc, gdzie dostępne są karty, znajdziecie tutaj. Możecie też zamówić kartę online.

Ile?

Różne rodzaje kart zależą od czasu ich ważności (24h, 48h i 72h - liczone od momentu pierwszego aktywowania karty, np. przy wejściu do muzeum lub skanowaniu w autobusie czy tramwaju) a także wieku (dorośli i dzieci - poniżej 17 roku życia)

Ceny 24h 48h 72h
Dorosły (SEK) 355 495 645
Cena za jeden dzień (SEK) 355 248 215
Dziecko (SEK) 235 335 435
Cena za jeden dzień (SEK) 235 168 145

Jak sami widzicie, karty o dłuższej ważności okazują się bardziej opłacalne w przeliczeniu na jedną dobę, dlatego moim zdaniem warto skorzystać z tego wariantu, jeśli przyjeżdżacie do miasta na kilka dni.

Dlaczego?

Z Göteborg City Card korzystałam już dwa razy, po raz pierwszy sześć lat temu oraz podczas tegorocznego wyjazdu. Za pierwszym razem zdecydowaliśmy się na zakup karty przede wszystkim dlatego, że chcieliśmy oszczędzić na parkowaniu w mieście: karta upoważnia do darmowego parkingu na wybranych parkingach, a także na parkingach przy ulicach (w strefie oznaczonej liczbami 1-7, 22 lub literą A, normalne ceny parkingów w mieście wahają się od około 10 do 20 SEK za godzinę). Teraz ucieszyła nas możliwość darmowego korzystania z komunikacji miejskiej (normalnie jednodobowy bilet dla osoby dorosłej kosztuje 80 SEK, trzydobowy 160 SEK).

Co jeszcze? Karta daje możliwość zwiedzania miasta z różnej perspektywy. Dosłownie! Göteborg można oglądać z perspektywy żabiej na łódkach Paddan (en padda to po szwedzku "ropucha", my nazywaliśmy łódki czule "paddankami")




Łódki pływają po kanałach i wypływają też na port, o mijanych zabytkach opowiada przewodnik (po szwedzku i angielsku), dreszczyku emocji dają momenty przepływania pod niskimi mostami nad kanałami, tak zwany "Fryzjer" (Frisören) i "Nóż do sera" (Osthyveln), kiedy trzeba odpowiednio: pochylić się lub przycupnąć na dnie łodzi, by bezpiecznie dostać się na drugą stronę. Normalna cena wycieczki: 160 SEK dorośli, 80 SEK dzieci.

Można patrzeć też na miasto trochę bardziej z góry, wsiadając na pokład piętrowego autobusu i jadąc ulicami, słuchać głosu przewodnika w słuchawkach (języki do wyboru: szwedzki, angielski, hiszpański, chiński). Świetna inspiracja do przyjrzenia się miejscom, do których potem można wrócić pieszo. Normalna cena wycieczki: 185 SEK dorośli, 90 SEK dzieci.

City Card obejmuje też bilety wstępu na wiele atrakcji różnego rodzaju. Są tu parki i centra rozrywki przyjazne dzieciom, idealne dla rodzin. Muzea w Göteborgu poświęcone są tak wielu dziedzinom, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie: od amatorów sztuki i designu po zapalonych biologów czy botaników. Oto niektóre z nich:

Universeum: niezwykłe centrum poświęcone nauce, w którym pokazana jest też przyroda zarówno Szwecji jak i np. lasu deszczowego. Świetne miejsce dla całej rodziny, warto zdecydować się na zwiedzanie do południa, potem robi się tłoczno, a kolejka staje się coraz dłuższa. Normalna cena biletu w sezonie: 230 SEK dorośli, 175 SEK dzieci.




Liseberg: największy w Skandynawii park rozrywki. Kolejki górskie, loterie, karuzele i rozbrzmiewający wszędzie śmiech. Normalna cena wejścia do parku: 90 SEK (dorośli).





Muzeum Volvo: pokazujące historię znanej szwedzkiej marki, ceny biletów: 60 SEK dorośli i 25 SEK dzieci.




Muzeum Historii Naturalnej: z między innymi jedynym na świecie wypchanym wielorybem (i bardzo ciekawą historią tego eksponatu). Bilety: 40 SEK dorośli.





Muzeum Sztuki prezentujące głównie sztukę nordycką, ale także dzieła ednak w zbiorach są także dawne dzieła holenderskie i francuskie, m. in. Rembrandta, van Gogha, czy Picassa. Wstęp kosztuje 40 SEK.




 Muzeum Röhsska: poświęcone modzie i designowi. Bilety: 40 SEK.



Muzeum Kultury Światowej: nowoczesne muzeum z wystawami poświęconymi np. duchowości czy Afryce. Bilety: 40 SEK.



Utkiken czyli tak zwana "Szminka": jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Göteborgu, punkt widokowy. Bilety: 40 SEK dorośli, 20 SEK dzieci.



A to jeszcze nie wszystko! Do wyboru są jeszcze: Dom Kultury Alberta Albertssona, Aeroseum, Muzeum Miejskie, Muzeum Żeglugi, Muzeum Historii Medycyny, rejsy na wyspę Vinga i do twierdzy Älvsborg i wiele, wiele innych (a nawet wejście do kasyna Cosmopol).



Co więcej: taki spory wachlarz miejsc do odwiedzenia sprawia, że motywacja do intensywnego zwiedzania jest naprawdę wielka. Kiedy wracaliśmy do hostelu bolały nas wprawdzie nogi, ale mieliśmy wrażenie, że nie zmarnowaliśmy ani jednej godziny i ani jednej korony z zakupionej karty. No i mieliśmy okazję do wybrania takich aktywności, które bez karty pewnie nie przyszłyby nam na myśl.

Wiele atrakcji i miejsc chciałabym opisać jeszcze w osobnych postach, dlatego nie zdradzam Wam jeszcze wszystkich szczegółów. Więcej informacji znajdziecie natomiast na stronie http://www.goteborg.com/


Follow on Bloglovin

16 komentarzy:

  1. Jestem zwolennikiem korzystania z kart typu travel o ile są one w rozsądnej cenie. Jeżeli ktoś planuje zwiedzanie i poruszanie się komunikacją miejską to na pewno przyda się taka karta. Sprawdziłem to w Budapeszcie i w Sztokholmie.

    OdpowiedzUsuń
  2. A jaki hostel polecasz? Wybieramy się do Goteborga na parę dni we wrześniu i jesteśmy póki co w powijakach :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja drugi raz pomieszkiwałam w Linnéhostel (http://www.linnehostel.com/, informacje o cenach znajdziecie na stronie. Możecie też skorzystać z podpowiedzi http://www.booking.com/. Jeśli chcecie, skontaktujcie się też ze mną mailowo (szwecjoblog@gmail.com).
      Pozdrowienia!

      Usuń
  3. Bardzo przyjazne rozwiązanie. Na pewno też sam zakup jest niezłą motywacją, bo ma się potrzebę, aby pieniędzy nie zmarnować :P

    OdpowiedzUsuń
  4. Podpisuję się pod tym! Karta jest świetna, można dużo za półdarmo, ba nawet taniej. Jest wygodna bo nie trzeba marnować czasu na gnanie po budkach i martwić się o bilety. Widzę że wyjazd mieliście baaaardzo udany :))

    OdpowiedzUsuń
  5. Super rozwiązanie. Szkoda że u nas nikt nie pomyślał, żeby ułatwić życie turystom. U nas trzeba biegać za biletami to tu to tam:))
    Świetne pamiątki z pierwszego zdjęcia:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widziałam, że podobne rozwiązanie jest w Poznaniu, pewnie kiedyś wypróbuję, gdy odwiedzą mnie znajomi :)

      Usuń
  6. Ciekawy ten Goteborg się wydaje, a ja go zawsze jakoś tak omijam ;( :P

    OdpowiedzUsuń
  7. Göteborg to naprawdę piękne miasto i warte zwiedzenia. Bardo ładne zdjęcia. Pozdrawiam Cię słonecznie również ze Szwecji. :*

    OdpowiedzUsuń
  8. Oż cholibka, się zagapiłam jak zawsze a tu już takie smakowe wspomnienia się objawiły :)
    Nic nie komentuję tylko czytam i oglądam i zazdraszczam:)
    I już widzę, że urlop był zacny, good for you 💚
    xoxo

    OdpowiedzUsuń
  9. świetny pomysł z tymi kartami i oczywiście miasto warte zwiedzania!

    OdpowiedzUsuń
  10. Mam wrażenie, że w Polsce brakuje kart tego typu...
    Fantastyczna wycieczka :) Widać, że byliście bardzo zadowoleni. No cóż, po tylu atrakcjach ciężko by było być nie zadowolonym :P

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo przydatny post, dużo praktycznych wskazówek. Fajny mieliście wyjazd :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Fajne rozwiązanie z taką kartą, bo widzę, że można być wszędzie :) Nawet dla obtartych i bolących nóg było by warto! :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Zdecydowanie polecam tego typu rozwiązanie!! Sprawdziłam w Amsterdamie i Sztokholmie. W NL trochę lepiej jest to zorganizowane, bo wraz z kartą dostajemy mini przewodnik o krótkim opisem wszystkich atrakcji oraz informacjami jak dojechać do poszczególnych muzeów etc. Co więcej, często jest osobna kolejka w muzeach dla osób z taką kartą.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...