18 czerwca 2014

W życiu piękne są tylko chwile - złap je!

"Życie w biegu, piętrzące się sprawy do załatwienia i lawina informacji codziennie bombardujących nasze umysły sprawia, że czas przyspiesza jak nigdy dotąd. Jakie są tego konsekwencje? Życie przemyka niepostrzeżenie, a my nie potrafimy odnaleźć zbyt wielu wspomnień różniących się od codziennej rutyny." 

Znacie to uczucie? Zgadzacie się z tym? Jeśli tak, z pewnością spodoba się Wam ogólnopolska akcja "#Złap 14 chwil", która jest odpowiedzią na taki stan rzeczy. Akcja stanowi swojego rodzaju wyzwanie dla portalu społecznościowego na-kawe.net.
Redakcja portalu chce w ten sposób zachęcić do tego, by zwolnić, dostrzec małe, cenne chwile, które przecież nadają każdemu dniu sens i wartość.
Inicjatywa polega na tym, by codziennie, przez 14 dni, spróbować dostrzec dobre, wyjątkowe dla nas momenty. Dzięki temu można zastanowić się nad tym, w jaki sposób przeżywamy nasz każdy dzień. Dla osób, które chcą dołączyć do niej, została przygotowana specjalna strona zawierająca informacje o idei oraz zasady uczestnictwa


Działania zespołu na-kawe.net, mające na celu zaanimowanie społeczeństwa do docenienia wartości realnych kontaktów i wspólnego rozwijania zainteresowań, od razu zwróciły mogą uwagę. Dlaczego piszę o tym portalu na Szwecjoblogu? Jego nazwa od razu skojarzyła mi się ze szwedzką fiką - fika to coś więcej niż sama czynność picia kawy i zagryzania jej cynamonową bułeczką lub kanapką. To już raczej pewnego rodzaju instytucja społeczna. To okazja do spotkania się ze znajomymi czy współpracownikami. Co więcej, według statystyk co piąty Szwed jest w stanie dla fiki porzucić ważne obowiązki domowe, a co trzeci młody Szwed przyznaje, dla fiki może oderwać się od pracy (źródło). W działaniach na-kawe.net nie chodzi może o dosłowne odrywanie ludzi od obowiązków, ale raczej skłonić do refleksji na tym, co tak naprawdę jest naszym obowiązkiem i ile poświęcamy im czasu.

Od soboty także i ja łapię swoje czternaście chwil i zachęcam Was do tego samego.

Dzień 1 #Złap14Chwil: weekendowo łapię chwilę, łapię oddech i mam czas na delektowanie się chwilą z kubkiem kawy.


Dzień 2 #Złap14Chwil: celebrowanie śniadania, niedzielne wypieki


Dzień 3 #Złap14Chwil: razem z przyjaciółką odebrałyśmy dziś nagrodę w konkursie fotograficznym Skandynawii do Poznania. Książki, tran i taka ilość gum do żucia, jakiej chyba wcześniej nie widziałyśmy!

Dzień 4 #Złap14Chwil: jak słońce, to KUBB!

#Złap 14 Chwil to nie jedyna inicjatywa na-kawe.net. W maju serwis promował głośny skandynawski projekt Not on the App Store. I tu kolejny szwedzki akcent: NotOnAppStore to pomysł trojga studentów ze szwedzkiej organizacji Hyper Island. Ich celem jest promowanie świadomości o wpływie mediów na naszą rzeczywistość. Na-kawe.net tak jak Hyper Island zachęcają, by częściej korzystać z tego, co mamy w realnym świecie zamiast bez końca siedzieć przed komputerem czy z telefonem albo tabletem w dłoni.


Mnie dotykowe ekrany na pewno nie zastąpią między innymi zapachu książek i faktury papieru. No i na AppStore niedostępne są na pewno serdeczne uściski, takie jak te muminkowe spod ręki Tove Jansson.

 
Jak mówi pomysłodawczyni i autorka serwisu na-kawe.net Izabela Błażowska: - “Ten serwis to taka moja misja, żeby zrobić wielką rewolucję społeczną w realu. Żeby sprowokować ludzi do wyjścia.” - i jak się okazuje, owa rewolucja rozpoczęła się już na dobre, gdyż mimo niespełna 2-miesięcznej obecności w sieci, portal cieszy się stale rosnącą popularnością.

A Wy? Wchodzicie w to?

Źródło:
materiały prasowe na-kawe.net


Follow on Bloglovin

13 komentarzy:

 1. świetna inicjatywa! praktycznie każdego dnia żyjemy w tak intensywnym biegu, że zapominamy o tym, aby być szczęśliwym! ostatnio i ja sama zaczęłam narzekać na to doskwierające mi zmęczenie, więc chętnie wezmę w tym udział, czas pomyśleć o sobie i o małych przyjemnościach, których doświadczamy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna akcja! Od razu skojarzyła mi się z moim wczorajszym wpisem na blogu o zupełnie innym poniedziałku :) Czasami warto zrobić coś inaczej niż zwykle i zauważać drobne gesty i chwile.
  Udanego dnia! ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie warto przyjrzeć się temu bliżej :) Projekt z kolekcjonowaniem chwil przypomina mi nieco światowe '100 Happy Days'. Fajnie, że mamy taką polską wersję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zajrzyj do nas na bloga i jeśli możesz to.... podaj dalej

  Mała rzecz a cieszy ....

  OdpowiedzUsuń
 5. inicjatywa fajna; ja już od jakiegoś czasu częściej cieszę się chwilą, zauważam drobiazgi, piękno wokół, doceniam spotkania z bliskimi, znajomymi, staram się nie narzekać :) i czuję się szczęśliwa:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam drobiazgi ! Ludzie dziwnie się na mnie patrzyli kiedy np. na początku marca zatrzymałam się na środku chodnika żeby zrobić zdjęcie wystającemu zza płotu pierwszemu zielonemu pąkowi ! Mój chłopak uwielbia sposób w jaki widzę świat - szczególnie kiedy w lodówce, albo w kanapce w pracy znajduje małą karteczkę z napisem "Kocham Cię, uśmiechnij się!" Razem doceniamy wszystko co nas otacza i cieszymy się tym :) a w akcji wezmę udział ! Zaczynam od.. wczoraj ! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie, że są takie akcje, przynajmniej od czasu do czasu możemy docenić rzeczy, które dzieją się wokół nas każdego dnia, a których w tym ciągłym biegu nie dostrzegamy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czemu nie! Całkiem fajna i pozytywna akcja :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Staram się dostrzegać przyjemne chwile co dzień to sprawia, że czuję się szczęśliwa. Fajna akcja!

  OdpowiedzUsuń
 10. To trochę tak jakby nadać troszkę głębszy sens Instagramowi. Praktycznie wszyscy teraz robimy zdjęcia, codziennie, i myślę, że właśnie na takich niezwykłych chwilach wielu ludzi się skupia. To co dodaje ta akcja jako nowość to wymóg, żeby każdego dnia wybrać tylko to jedno specjalne i najbardziej wyjątkowe zdjęcie, a to już wymaga więcej refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna akcja, uświadamia pewne rzeczy i otwiera oczy. Szczerze powiem, że czasem mam problem z łapaniem chwil ale pracuję nad sobą :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pomysł ciekawy. Ja jestem dość dobra w łapaniu chwil i celebrowaniu drobnostek z życia codziennego, ale... może warto wejść w to jeszcze głębiej.

  OdpowiedzUsuń
 13. To moja powszednia filozofia :) piekna inicjatywa!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...