20 czerwca 2014

"Must have" na midsommar

Dziś midsommarafton czyli ten piątek, kiedy Szwedzi oddają się świętowaniu przesilenia letniego. Dziś nie chcę opowiadać o tym, skąd wzięła się tradycja obchodów midsommar, ale chcę przedstawić Wam kilka elementów, które są niezbędne, jeśli sami mielibyście ochotę spróbować nadać Waszemu piątkowemu wieczorowi cechy midsommar.


źrodło: dzięki hemma hos Johanssons

1. Słup majowy (midsommarsstång) - drewniany słup przyozdobiony liśćmi i kwiatami. Centralny punkt, wokół którego koncentruje się świętowanie. Słup miał symbolizować płodność, życiodajne siły natury.

źródło

2. Małe żabki (små grodorna) - nie dosłownie! Chodzi o popularną piosenkę, którą się śpiewa i do której się tańczy wokół słupa. Piosenka jest o małych, śmiesznych, kumkających żabkach, bez uszu i bez ogona.


(wersja bardziej zorganizowana)


(wersja bardziej chaotyczna, pewnie na późniejszym etapie świętowania)
Små grodorna, små grodorna är lustiga att se.
Små grodorna, små grodorna är lustiga att se.
Ej öron, ej öron, ej svansar hava de.
Ej öron, ej öron, ej svansar hava de.

Kou ack ack ack, kou ack ack ack,
kou ack ack ack ack kaa.
Kou ack ack ack, kou ack ack ack,
kou ack ack ack ack kaa.

3. Wianek z kwiatów (blomsterkrans) - dla kobiet i dzieci. Ale nie tylko.


źródło
4. Siedem rodzajów kwiatków (sju sorters blommor) - według wierzeń ludowych dziewczęta powinny w milczeniu zebrać bukiecik z siedmiu rodzajów polnych kwiatków, a następnie przed zaśnięciem położyć go pod poduszkę. Miało to zapewnić, że w nocy we śnie ukaże im się ten, za którego wyjdą za mąż. Z czego można zrobić taki wianek? Na przykład z fiołków, tymotki, rzepaku, niezapominajki, margaretek, koniczyny albo dzwonków.

źródło
5. Jedzenie i picie (mat och dryck) - jeśli chodzi o picie - to raczej dużo i procentowo. Natomiast na talerzach na pewno powinny się znaleźć: śledź, kwaśna śmietana, szczypiorek i młode ziemniaki z koperkiem, a na deser: truskawki.

źródło
źródło

A tu jeszcze midsommar dla żółtodziobów (po angielsku, z przymrużeniem oka):

Follow on Bloglovin

8 komentarzy:

 1. szkoda, że mój wyjazd skończył się tuż przed midsommar, ale myślę, że jeszcze na nim będę :)
  obawiam się tylko, że jakby ktoś w PL postawił na ogrodzie palik i zaczął wokół niego kumkać, to sąsiedzi mogli by tego nie zrozumieć ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaraz idziemy zbierac kwiaty do krzyza, a potem zastosuje sie do wszystkich wytycznych :) Glad Midsommar!! A wiesz ze wczoraj na targu w Karlskronie buszowal Martin (Swedish Lad)!! Niestety minelismy sie :(((

  Cos mam problemy z zalogowaniem dzisiaj...

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam, że pierwszy raz usłyszałam o midsommar w telewizji wiele lat temu. Nasza polska aktorka -Małgorzata Pieczyńska, która mieszka/ła w Szwecji, opowiadała jakie panują zwyczaje. Tak w ogóle kiedyś w niemal w całej Europie świętowano Noc Kupały.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zawsze pięknie opowiadasz o wszystkich tradycjach. :-) Z tego co wiem, to nadal w mniejszych miejscowościach w Polsce obchodzą Noc Kupały - ale nie uczestniczyłam więc nie wiem czy równie radośnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jutro w Warszawie będą Wianki czyli Noc Kupały więc trochę podobnie. Jak nic jutro ukulam po wianku na swoje i Pepowe czoło, bo słupa chyba nie wytrzasnę i z kumkaniem też u mnie słabo ;D
  Fajne te szwedzkie zwyczaje ♥
  xoxo

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja te wszystkie zwyczaje pamiętam z "Dzieci w Bullerbyn"! Pamiętam, jak dzieci ubierały słup kwiatami, potem były tańce i zbieranie kwiatków w milczeniu. Chyba jeszcze trzeba było przejść przez siedem płotów albo coś takiego.

  alessandra

  OdpowiedzUsuń
 7. Podobają mi się takie tradycje, które z pokolenia na pokolenie są nadal pielęgnowane i hucznie obchodzone. Szkoda tylko, że Polacy nie potrafią bardzo często pokazywać swojej polskości i zadbać o takie zwyczaje w kolejnych pokoleniach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie jestem w Sztokholmie i po południu udam się na świętowanie w Skansenie. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...