20 lipca 2018

Zwiedzanie Sztokholmu - 3 trasy, których nie możecie przegapić [zdjęcia]

Nie tak dawno na blogu pisałam o tym, jakie atrakcje możecie odwiedzić dzięki karcie Stockholm Pass. Ale przecież zwiedzanie miasta to nie tylko muzea, galerie, parki rozrywki czy rejsy. Dziś polecę Wam trzy trasy, których nie możecie przegapić, jeśli będziecie w Sztokholmie. I dzięki którym nie wydacie ani korony (no, prawie) na zwiedzanie 😉

1. Gamla Stan


Gamla Stan, czyli Stare Miasto, to część Sztokholmu, którą koniecznie trzeba odwiedzić podczas wyjazdu do stolicy Szwecji. W sezonie roi się tu wprawdzie od turystów, ale na pewno uda się Wam znaleźć takie uliczki i zaułki, które Was zaskoczą, zachwycą, zauroczą.

Jednym z takich ciekawych zaułków jest Mårten Trotzigs gränd, najwęższa uliczka Sztokholmu (w najwęższym miejscu ma 90 cm szerokości). O tym miejscu wspomina się w przewodnikach, więc żeby zrobić takie zdjęcie, jak poniżej - bez turystów czy wręcz całych grup wycieczkowych w przejściu - trzeba mieć trochę szczęścia.


W przewodnikach nie mówi się natomiast o niepozornym muzeum koników z Dalarny. Mieści się przy Stortorget w sklepie z antykami i pamiątkami Runstenen. Zobaczycie tam wariacie na temat konika: w wielu kolorach i rozmiarach, a nawet w formie innych zwierząt. O muzeum dowiedziałam się od Gabi z bloga Gabi & the new direction. Wcześniej wielokrotnie mijałam to miejsce, zakładając, że to właśnie sklepik z drogimi pamiątkami. Więcej o wystawach i godzinach otwarcia przeczytacie na stronie muzeum.Od Moniki z bloga Polka w Szwecji dowiedziałam się natomiast o Żelaznym Chłopcu, pomniczku na dziedzińcu Bollhustäppan, przy Kościele fińskim. Warto odwiedzić Chłopca i sprawdzić, czym aktualnie obdarowali go przechodnie.


I jeszcze jedno: na Gamla Stan znajdziecie mnóstwo sklepów z pamiątkami. Na przykład takimi 😉


A jeśli chcecie bardzo rzeczowo przygotować się do zwiedzania: obejrzyjcie film Martina z TheSwedishLad - opowiada o KAŻDEJ ulicy sztokholmskiego Starego Miasta:2. Södermalm


Södermalm, zwana też po prostu Söder, to czarująca dzielnica położona w południowej części Sztokholmu. Söder dawniej było dzielnicą robotniczą, dziś to jedna z bardziej hipsterskich części stolicy. Są tu i eleganckie kamienice, i stare, drewniane domki. Są parki i mnóstwo klimatycznych kawiarni i restauracji.
Na Söder znajduje się kilka popularnych punktów widokowych. Katarina gångbro to kładka prowadząca do windy Katarinahissen, łączącej położone na różnych wysokościach części miasta.Na miasto można też spoglądać z Mosebacke Terassen, przy Södra Teatern, lub z parku Cornelisparken, na końcu ulicy Mäster Mikaels Gata z drewnianymi domami (więcej zdjęć zobaczycie też we wpisie To też Sztokholm! W parku znajduje się pomnik Cornelisa Vreeswijka, szwedzkiego piosenkarza i tekściarza.


Kultowym wręcz miejscem do podziwiania panoramy Sztokholmu jest ścieżka Monteliusvägen. Trasa sama w sobie jest zresztą pełna uroku.


I jeszcze ciekawostka, która zapadła mi w pamięć: niedaleko Monteliusvägen znajduje się Kattgränd, dosł. Kocia uliczka, a jej kwartały nazywają się Kattfoten Mindre - Kocia stopa Mniejsza czy Kattrumpan, Koci Zadek. Nazwy te są w użyciu od początku XIX wieku.Innym bardzo popularnym miejscem, znajdującym się zaledwie kilkanaście minut spacerem dalej, z równie świetnym widokiem jest Skinnarviksberget. Wzgórze to najwyżej położony (naturalny) punkt centralnego Sztokholmu. Ściągają tu turyści, którzy przede wszystkim chcą zrobić ładne zdjęcia panoramy miasta (najlepiej z zachodem słońca, na co latem trzeba się naczekać do późna 😉), ale i "lokalsi", którzy organizują tu sobie pikniki i imprezy pod chmurką - to właśnie klimaty lata w mieście! 
3. Sztokholmskie metro


Sztokholmskie metro nazywane jest najdłuższą galerią sztuki, ponieważ stacje metra stały się dla artystów przestrzenią do tworzenia. Zwiedzanie tej galerii nie jest może do końca spacerem, tak jak zapowiadałam na początku wpisu, ponieważ część trasy pokonujemy podziemną koleją. Nie jest też tak zupełnie za darmo, bo do przebycia tej trasy potrzebny będzie bilet komunikacji miejskiej.

Różne stację metra to różne wizje artystyczne. 

T-Centralen nawiązuje kolorystycznie do niebieskiej linii metra, a roślinne motywy mają działać kojąco i uspokajająco na tej głównej, tętniącej życiem stacji.Kungsträdgården nawiązuje do historii...
...a Hallonbergen do dzieciństwa.
Solna Centrum to cała opowieść o wycince lasów i wyludnianiu się terenów wiejskich.

Solna Strand to kawałek nieba pod ziemią. 

Stacja Stadion rozpoznawalna jest dzięki tęczy.Tekniska högskolan to sztuka inspirowana naukami ścisłymi.


Stacja Rådhuset z wielu podziemnych najbardziej kojarzy się z jaskinią, można wypatrywać tu różnych detali, które mogą przywodzić na myśl znaleziska archeologiczne.


A na Thorildsplan poczujemy się jak w retro grze komputerowej.
Motywem przewodnim na stacji Tensta jest emigracja, uwagę zwracają też elementy związane z przyrodą.

Organizowane jest też zwiedzanie stacji metra z przewodnikiem, w sezonie letnim we wtorki i czwartki, także po angielsku - szczegółowe informacje znajdziecie tutaj. Jeśli znacie język szwedzki i chcecie zwiedzać metro na własną rękę, zajrzyjcie na tę stronę - są tu pliki PDF z mapami, informacjami oraz pytaniami/zadaniami. Możecie też obejrzeć filmik Aldony z Pofikasz? o sztokholmskim metrze:Która z trzech tras wydaje się Wam najbardziej interesująca?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...