07 lutego 2018

Stockholm Pass - czy warto? [zdjęcia]

W tekście o tym, jak tanio podróżować po Szwecji, polecałam Wam karty turystyczne, które mogą być sposobem na tanie zwiedzanie. Kilka lat temu pisałam, o co chodzi z Göteborg City Card - ile kosztuje i jakie atrakcje turystyczne można zwiedzić dzięki niej. Dziś przyjrzymy się "sztokholmskiemu paszportowi", Stockholm Pass.

Sam system pewnie jest Wam już znany: płacicie za kartę raz, by potem móc wejść do muzeów i innych obiektów bez konieczności kupowania biletów (przy czym każdą taką atrakcję można odwiedzić tylko raz), czasem także bez konieczności stania w kolejce do kasy (osobna kolejka dla posiadaczy kart i wcześniej zabukowanych biletów). 

Ile to kosztuje? Są cztery warianty takiej karty i jak możecie się domyślać - po przeliczeniu ceny na jeden dzień najbardziej opłacają się te o dłuższej ważności. Ceny1 dzień2 dni3 dni5 dni
Dorosły (SEK)5957959951295
Cena za jeden dzień (SEK)595398332259
Dziecko (SEK)298398498648
Cena za jeden dzień (SEK)298199166130Karty opisywane są przez Stockholm Pass jako obowiązujące na ilość dni, ale tak naprawdę są ważne od konkretnego momentu ich aktywacji w pierwszym miejscu, jakie odwiedzicie - od tego czasu obowiązują przez odpowiednio 24h, 48h, 72h i 120h.


Oto wybrane obiekty, które obejmuje Stockholm Pass. W nawiasach podaję dla porównania cenę normalnego biletu, bez karty.

Vasa Museum - muzeum morskie poświęcone siedemnastowiecznemu okrętowi Vasa, wydobytemu w całości z Bałtyku. To jedno z najpopularniejszych muzeów w Skandynawii, rocznie odwiedza je około 1,5 miliona turystów. (130 SEK)

Skansen - jedno z moich ulubionych miejsc do zwiedzania w Sztokholmie. Pierwsze muzeum na świeżym powietrzu. Wciąż tętni życiem: ilustrującym dawne zwyczaje i związanym ze współczesną popkulturą. Więcej o Skansenie przeczytacie w moim tekście na Onet Ontour. (180 SEK)

Zamek Królewski i skarbiec - oficjalna rezydencja królewska z apartamentami udostępnionymi do zwiedzania (więcej zdjęć możecie zobaczyć w grudniowym wpisie) W Skarbcu oglądać można robiące wrażenie królewskie insygnia królewskie: korony, berła i jabłka. (160 SEK)

Museum Nobla - poświęcone sylwetkom laureatów Nagrody Nobla i ich dokonaniom, historii nagrody i postaci samego Alfreda Nobla. (120 SEK)

Muzeum Nordyckie - muzeum historii kultury, z eksponatami takimi jak ubiory, biżuteria, przedmioty codziennego użytku, meble oraz ekspozycjami poświęconymi szwedzkim świętom i tradycjom. (100 SEK)


Spritmuseum - Muzeum alkoholi, prezentujące historię produkcji alkoholu, szwedzkiej polityki alkoholowej i rolę alkoholu w kulturze. Zwiedzanie można zakończyć degustacją. (120 SEK)
Galeria fotografii Fotografiska - zawsze pełna ciekawych wystaw zdjęć: od sławnych, uznanych fotografów, po tych młodych utalentowanych (145 SEK)
Junibacken - muzeum/centrum rozrywki związane ze szwedzką literaturą dziecięcą, głównie Astrid Lindgren (179 SEK).

Gröna Lund - park rozrywki, idealne miejsce dla miłośników rollercoasterów i innych atrakcji, od których kręci się głowa. W ramach karty otrzymuje się wolny wstęp do parku (120 SEK), ale za wejście na atrakcje trzeba zapłacić osobno.

Rejs po szkierach z przewodnikiem - kilkugodzinna wycieczka pośród wysp archipelagu sztokholmskiego, o której więcej możecie przeczytać w osobnym wpisie na blogu. (280 SEK)

Inne galerie, muzea i atrakcje: rezydencja królewska Drottningholm i rejs na wyspę (350 SEK), punkt widokowy na arenie Globen - SkyView (150 SEK), kościoły Storkyrkan (60 SEK), Riddarholmen (50 SEK), zwiedzanie autobusem wycieczkowym typu Hop on Hop Off (400 SEK), Millesgården, muzeum sztuki i ogród rzeźb Carla Millesa (150 SEK).


Dodatkowo można dokupić też Travelcard, bilet pozwalający na przejazdy komunikacją miejską - tu dostępne są dwa warianty, na 24h i 72h.Ceny24 h72 h
Dorosły (SEK)120240
Dziecko (SEK)80398
(za: https://www.stockholmpass.com/stockholm-transport/)Czy warto kupić taką kartę? Jeśli rzeczywiście macie w planach intensywne zwiedzanie - zdecydowanie tak. Wystarczy porównać średnią cenę karty na jeden dzień i średnie ceny biletów na atrakcje w Sztokholmie. Uważam jednak, że wariant göteborski jest zdecydowanie bardziej korzystny ze względu na to, że obejmuje komunikację miejską i parkingi (cenna informacja dla zmotoryzowanych). Z drugiej strony, pamiętajcie też, że jakiś czas temu zapadła decyzja, by w osiemnastu państwowych muzeach (w tym w trzynastu znajdujących się w stolicy) obowiązywał darmowy wstęp. Dzięki temu można bezpłatnie zwiedzić na przykład Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. Poza tym, niektóre muzea mają swojego rodzaju darmowe happy hours, jak na przykład warte uwagi Muzeum Nordyckie, które można zwiedzać bezpłatnie we wtorki 12:00-17:00. Więcej o darmowym zwiedzaniu Sztokholmu przeczytacie u Gabi na blogu Gabi & the new direction.

4 komentarze:

 1. Ciekawy artykul :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie wpisy na blogach to skarby, połowy takich wskazówek nie ma w przewodnikach itp.. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej

  Super artykuł, mam tylko jedno pytanie, tak dla pewności.
  Czy Stockholm pass obejmuje również komunikację miejską? Czy tylko wejściówki do muzeów i trzeba dodatkowo dokupić Travelcard?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stockholm Pass obejmuje atrakcje turystyczne, Travelcard komunikację miejską. By poruszać się po mieście można skorzystać z Travelcard albo kupić bilet okresowy ładując go na kartę SL Access (jeśli np. już taką się posiada).

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...