19 grudnia 2017

Sztokholm w grudniu, część 2 [zdjęcia]

Kilka dni temu pokazałam Wam pierwszą część relacji z grudniowego wypadu do SztokholmuPodczas tych sztokholmskich spacerów nie mogłam oderwać oczu od wystaw sklepowych - szczególnie wieczorem, kiedy rozjaśniały ulice ciepłym światłem z wnętrza lokali. Czasem kusiły uroczymi figurkami, wzrok przykuwały koniki z Dalarna w różnych kolorach i rozmiarach, były też takie wystawy, które potrafiły kompletnie zaskoczyć. 

Wystawą sklepową, której nie można przegapić, jest świątecznie udekorowana witryna domu handlowego Nordiska Kompaniet (NK). Tradycja projektowania świątecznych wystaw w NK sięga roku 1915, od tamtej pory co roku grudzień zaskakuje i oczarowuje bajkowymi instalacjami. W tym roku motywem przewodnim stał się film Fanny i Alexander Ingmara Bergmana. Stad tak wiele jest elementów nawiązujących do dziecięcej wyobraźni, teatru, marzeń. Udało się też oddać kultową scenę z bożonarodzeniowego tańca do piosenki Nu är det jul igen, a nawet przemycić fragment filmu!

Nie byłabym oczywiście sobą, gdybym na Gamla Stan nie weszła do muminkowej kawiarni, Mumin Kaffe - niewielkiego, ale bardzo przytulnego lokalu, gdzie można posmakować muminkowych herbat, muminkowej kawy, muminkowego kakao i zjeść na przykład bułeczkę cynamonową - wszystko to w towarzystwie postaci z książek Tove Jansson: ich wizerunki są na kubkach, tacach i ścianach, można też przytulić się do pluszowych Muminków.


I jeszcze jedno: Szwecja w grudniu pachnie mi szafranem i korzennymi przyprawami. W tym czasie koniecznie trzeba spróbować bułeczek, nie tylko z nadzieniem cynamonowym, ale i tych z kardamonem czy typowych dla Dnia Świętej Łucji lussekatter, zawijanych na kształt ósemki wypieków z szafranem.


3 komentarze:

  1. Piękny świąteczny nastrój o tej porze w Szwecji

    OdpowiedzUsuń
  2. Świąteczny Sztokholm mieliśmy zobaczyć w tym roku, niestety plany tak niefortunnie się posypały, że trzeba obejść się smakiem. A szkoda :(. Ale nic straconego, może za rok się uda :)!

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne zdjęcia! Przed świętami nigdy nie byłem jeszcze w Sztokholmie. Chciałem w tym roku nadrobić zaległości, ale ostatecznie się nie udało. Ale na pocieszenie jutro zobaczę świąteczny Reykjavik. :) No chyba że pogoda pokrzyżuje mi plany :D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...