13 kwietnia 2016

Fiszkowy konkurs - WYNIKI

W zeszłym tygodniu przygotowałam dla Was recenzję dwóch "gatunków" fiszek do nauki języka szwedzkiego, a wraz z nią ogłosiłam konkurs z nagrodami w postaci fiszek właśnie. Przyznam szczerze, że nad wymyśleniem zadania konkursowego zastanawiałam się dość długo, ale kiedy ostatecznie zapisałam swój pomysł, nie mogłam się aż doczekać, żeby go Wam zaprezentować, a potem z niecierpliwością czekałam na Wasze odpowiedzi. I co? Zabawa chyba się Wam spodobała, bo spłynęło do mnie łącznie aż siedemdziesiąt zgłoszeń! Absolutny rekord! 

Nad wyborem pięciu najciekawszych nieźle musiałam się nagłowić. Analizowałam dokładnie każde zgłoszenie, bardzo podobał mi się Wasz tok myślenia, to niesamowicie ciekawe, jakimi ścieżkami krążyły Wasze skojarzenia między słowami "wyspa" i "pielęgniarka". Niektóre pomysły były bardzo refleksyjne, inne zabawne, jedne bardzo zwięzłe, inne rozbudowane. Niektórzy z Was nawet podsyłali hasła po szwedzku!Zobaczcie zatem, na jakie łańcuszki padł mój wybór!

Podwójne zestawy od wydawnictwa Edgard (każdy zestaw składający się z fiszek Trening od postaw oraz Trening dla znających podstawy) powędrują do:

 • Szymona, który nadesłał następujący łańcuszek:


wyspa – plaża – słońce – opalenizna – bikini – modelki – kości – scyntygrafia – badania – testy – egzamin – studia – wykład – nieobecność – zwolnienie – lekarz – szpital – opieka - pielęgniarka

Wybór padł na łańcuszek z kilku powodów. Po pierwsze, fiszki mają służyć nauce słownictwa, zabawę w łańcuszki też można wykorzystać w tym celu, a dzięki Szymonowi nauczyłam się nowego słowa (o scyntygrafię musiałam nawet zapytać Wujaszka Google). Po drugie, podobało mi się połączenie w łańcuszku przyjemnego (słońce, opalenizna, bikini) z pożytecznym (studia, wykład) i po trzecie, dotknięcie jakże bliskiej mi uczelnianej tematyki.

 • Aleksandry, która nadesłała takiego słownego węża:


wyspa - Olandia - most - Kalmar - Szwecja - kawa - brąz - skóra - tolerancja -wolność - namiot - jezioro - Smålandia - Jönkoping - zapałka - ogień - ognisko - zabawa - radość - Vimmerby - Pippi - dzieci - wakacje - Bohuslän - ryba -jedzenie - restauracja - talerze - IKEA - zakupy - kolejka - czas - powrót - prom - Karlskrona - terminal - odprawa - samolot - Embraer - Kiruna - zima-przeziębienie - katar - przychodnia - pielęgniarka

Przyznam, że na początku nieźle zakręciło mi się w głowie od długości tego łańcuszka, ale ostatecznie urzekło mnie, ile szwedzkich zjawisk i miejsc się w nim zmieściło. Jest i Most Olandzki, i park Astrid Lindgren, i miasto z muzeum zapałek - to wszystko na trasie między wyspą, a pielęgniarką!


Zestawy Starter od wydawnictwa Cztery Głowy trafią do:

 • Weroniki, za poniższy, idylliczny łańcuszek:
wyspa - piaszczysta plaża - błękitne morze - słońce - pozytywna energia - zastrzyk - pielęgniarka

Spodobał mi się pomysł dopisania przymiotników do pojedynczych słówek, dzięki czemu łatwo można było sobie wyobrazić scenerię z łańcuszka i nieźle się przy tym rozmarzyć.

 • Eweliny, która podzieliła się takimi skojarzeniami:
wyspa - owca - zagroda - siano - igła - zastrzyk - pielęgniarka

Bo bardzo podziałały na mnie takie nieoczywiste skojarzenia jak wyspa - owca czy siano - igła.

 • Magdaleny, która nadesłała następujące zgłoszenie:
wyspa - Azory - kość - rentgen - pielęgniarka


Bo przypadła mi do gustu zwięzłość i zapadła w pamięć dwuznaczność Azorów ;)

Ogromnie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w wymyślanie łańcuszków, podziwiam Waszą kreatywność! Nagrodzonym serdecznie gratuluję!

3 komentarze:

 1. Łańcuszek Szymona faktycznie zasłużył na podium. Bardzo ciekawy. Mi się nie udało, ale trudno ;) p.s. kto by pomyślał, że się też nauczę nowego słowa? xD pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurcze, ale się cieszę! Gratuluję wszystkim pozostałym kreatywności i zaangażowania. Obiecuję, że będę się uczył w każdym wolnym czasie. Szymon

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...