09 grudnia 2015

Ciężki żywot koziołka z Gävle

Z czym kojarzy się Wam adwentowe oczekiwanie? Z czasem radosnych przygotowań do świąt? A może z otwieraniem okienek adwentowego kalendarza? Jeśli z tym drugim - mam dla Was dobrą wiadomość. Ten wpis jest częścią blogowego kalendarza adwentowego (KLIK!), za którego okienkami czekają na was ciekawe artykuły na zimowe, adwentowe i świąteczne tematy, związane z różnymi językami i kulturami obcych krajów. Jeśli Waszym pierwszym skojarzeniem było "radosne oczekiwanie", to mam dla Was wiadomość nieco bardziej niepokojącą. Nie wszyscy i nie wszystko czeka na Boże Narodzenie radośnie i beztrosko. Słomiany koziołek w Gävle, stawiany na rynku co roku przed pierwszą niedzielą adwentu, każdego dnia drży o swój los. Po świętach też! Ale zacznijmy od początku.

źródło

Słomiany koziołek ozdobiony czerwoną wstążką to bardzo popularna w Skandynawii dekoracja świąteczna, której korzenie sięgają jeszcze (więcej o dawnych skandynawskich świątecznych tradycjach przeczytacie za kilka dni, kiedy na blogu Pat i Norway otworzy się kolejne okienko kalendarza adwentowego). Taką dekorację w wersji XXL postanowiono ustawić w mieście Gävle w 1966 roku - kozioł miał 13 metrów wysokości, 7 metrów długości i ważył 3 tony. Niestety, w sylwestrową noc, niemalże do akompaniamentu noworocznego odliczania, ktoś kozła podpalił. I w ten sposób narodziła się nowa, dziwaczna, świecka tradycja.


Słomiany kozioł z Gävle nie ma najłatwiejszego życia. Tradycją bowiem stało się nie tylko ustawianie figury w centrum miasta, ale też jej podpalanie. W historii tylko 14 koziołków dotrwało do Nowego Roku, 27 z nich podpalono (czasem w Sylwestra, czasem w Wigilię, czasami parę godzin po jego ustawieniu), a 6 uległo zniszczeniu na różne sposoby. Czasem ktoś na przykład wjechał w niego samochodem, innym razem konstrukcja zapadała się sama z siebie. Jednego roku koziołka podpalono, zanim nawet postawiono go do końca!


 źródło
fragment infografiki, pokazującej losy kozła

Niszczenie kozła to oczywiście przestępstwo, ale wielu mieszkańców twierdzi, że to dzięki podpalaczom miasto stało się znane. Dziś koziołka można obserwować nawet z domu dzięki kamerom internetowym. Kozioł z Gävle (Gävlebocken) doczekał się też własnego konta na Twitterze i bloga, na którym pojawiła się m.in. lista piosenek, których nie powinno się koziołkowi śpiewać (m. in. "Crash and burn" zespołu Savage Garden, "Burning love" Elvisa Presleya czy "Burn it to the ground" Nickelbacka).źródło
Jednego roku planowano polewać kozła wodą, by zmniejszyć ryzyko pożaru. Tak wyobrażano sobie koziołka po paru dniach tej taktyki.

W ubiegłym roku kozioł przetrwał, być może dzięki temu, że na czas jego obecności w mieście postój taksówek przeniesiono pod kozła, by zawsze kręciło się tam więcej osób, które mogą mieć go (i potencjalnych podpalaczy) na oku.

W tym roku postawiono kozła już 26. listopada. Czy wytrzyma do Nowego Roku? Zobaczymy, będę informować Was na bieżąco!

[EDIT]
Koziołek wprawdzie przetrwał Święta, ale został podpalony w niedzielę, 27.12. rano. Sprawca - pijany 25-latek - przyznał się do winy.
Tymczasem: 
KONKURS!
Oto zdjęcie moich słomianych koziołków, które co roku ustawiam w domu pod choinką. Jak myślisz, jak domowe miniaturki mogłyby skomentować zwyczaje mieszkańców Gävle? O czym rozmawiają? Czy stawiają zakłady? Czy kibicują?

Jak uzupełnisz dymki z obrazka? 
Wyślij swoją propozycję na adres szwecjoblog@gmail.com, wpisując tekst w treści maila lub bezpośrednio na grafikę, którą potem prześlesz w załączniku. Jako temat wiadomości podaj: "Konkurs Blogowanie pod Jemiołą".

Wybiorę dwa moim zdaniem najciekawsze pomysły oraz nagrodzę ich autorów. Na Wasze komentarze czekam przez dwa tygodnie, do 23.12., do godziny 23.59 (potem Wigilia, koziołki - jak inne zwierzęta - powinny przemówić same ludzkim głosem). Wyniki w niedzielę, 27.12.

O co walczycie?
ZESTAW 1:


 1 egzemplarz książki z serii “w tłumaczeniach” Wydawnictwa Preston Publishing (język i poziom dowolny): wyjątkowe książki do praktycznej nauki języków obcych, których nowatorski układ stron zmotywuje Cię do nauki, przełamiesz barierę mówienia oraz dowiesz się dokładnie tego, czego potrzebujesz.

1 egzemplarz książki Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału wydanej przez Wydawnictwo Literackie: Utwory duetów Sjöwall-Wahlöö oraz Mankell-Nesser; niepublikowane opowiadania Åke Edwardsona, Åsy Larsson czy Stiega Larssona i literacki debiut wieloletniej towarzyszki Stiega, architektki zebrane w jednym tomie. Od klasycznych procedurals, pokazujących przebieg śledztwa, poprzez opowiadania prowadzone z punktu widzenia mordercy lub ofiary, aż po opowieści grozy, sensację, utwory psychologiczne, żarty literackie, a nawet science fiction.

ZESTAW 2:
1 pudełko fiszek do nauki wybranego języka na dowolnym poziomie ufundowane przez Wydawnictwo Compagnia Lingua. W Karteczkach to doskonale dopracowane pod względem merytorycznym i wizualnym fiszki, które dzięki współpracy z najlepszymi specjalistami sprawdzają się jako niezastąpione narzędzie do nauki języków obcych. Fiszki zwiększają skuteczność i szybkość nauki, dzięki czemu staje się ona bardziej efektywna, przyjemna i po prostu ciekawsza.

1 egzemplarz książki Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału wydanej przez Wydawnictwo Literackie (opis powyżej)Zestawy przydzielone zostaną losowo. 
Nagrody wysłane będą tylko na terenie Polski.
Wysyłając swoją propozycję, wyrażasz zgodę na jej publikację we wpisie z ogłoszeniem wyników. 


POZA TYM:

RABATY 
dla wszystkich Czytelników jemiołowych blogów

Wszyscy Czytelnicy mogą skorzystać z rabatu 20% od Preston Publishing, ważnego przez cały grudzień. Kod rabatowy BLOGJE20.
Rabat obejmuje książki drukowane (bez kosztów przesyłki). Nie łączy się z innymi promocjami.Przez cały okres trwania akcji Blogowanie pod Jemiołą wszyscy Czytelnicy mogą też skorzystać z 35% rabatu, obejmującego całą ofertę Wydawnictwa Literackiego (książki i e-booki). Kod rabatowy: BLOGOWANIEPODJEMIOLA.
Rabat nie dotyczy kosztów przesyłki i dubletów (zestaw książka + e-book).


Do 31 grudnia wszystkie fiszki W Karteczkach możesz kupić taniej o 50%. Wystarczy wejść na oficjalną stronę fiszek wkarteczkach.pl.


14 komentarzy:

 1. Biedny! Będę mu kibicować by w tym roku przetrwał :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja zawsze myślałam, że Szwedzi to taki spokojny naród. A tu proszę. Jak przyjdzie co do czego, to potrafią rozwalić system ;) I jeszcze poczucie humoru mają (patrz składanka;)).

  OdpowiedzUsuń
 3. No i mogę powiedzieć, że m.in. dzięki Tobie wreszcie odwiedziłam Szwecję!:) I warto było:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzymam kciuki za koziołka, żeby tym razem dotrwał do przyszłego roku! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzymaj się koziołku! Ciekawy zwyczaj, czy koziołka pilnuje też policja?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ historia! Aż weszłam sprawdzić kamerę czy jeszcze stoi ;))

  OdpowiedzUsuń
 7. Ha!!! Ale się uśmiałam :) Fajna ta tradycja, uwielbiam takie "NOWE" inicjatywy, które mają uatrakcyjnić dany sezon. No takie ognisko to się trochę pali... szkoda tylko, że to obraz zwierzęcia a nie zwykłego stogu siana... takie jakieś mam współczucie ... z racji moich dzieci, które by zaraz się rozpłakały słysząc, że ten piękny koziołek stanie zaraz w płomieniach ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja nieposkromiona ciekawość kazała mi looknąć na kamerkę, by zobaczyć, co tam u koziołka... ale nadal stoi, więc chyba na razie jest dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Do koziołkowych piosenek zakazanych dodałabym jeszcze Burn it down Awolnation :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czaderskie! I to właśnie jest kozioł na miarę szwedzkich możliwości :D

  OdpowiedzUsuń
 11. już po koziołku :c

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...