01 lipca 2015

Szwecja w memach internetowych

Memy, wielokrotnie powielane obrazki opatrzone podpisem, są hitem internetu - ciągle powstają nowe, ciągle online udostępniane są stare. Kto więc nie kojarzyłby Zrzędliwego Kota, Filozaura, miny Baracka Obamy czy twarzy eksperta z programu na History Channel. Do dzisiejszego wpisu postanowiłam prześledzić, jakie memy najczęściej pojawiają się w kontekście Szwecji.

Pamiętajcie o potraktowaniu ich z przymrużeniem oka!Po pierwsze: Bardzo dużo grafik dotyczy szwedzkiej pogody, nawiązując do stereotypu, że jak Szwecja, to zimno. 

Druga popularna seria to "Szwecja dawniej i Szwecja dziś", gdzie w zestawieniu znajdują się zawsze Wikingowie i wyżelowani, szczupli blondyni po solarium. Dla równowagi - sporo jest też memów o pięknych Szwedkach.O wyglądzie już było, czego zatem dowiemy się z memów o zachowaniach Szwedów? Że nie lubią jak ktoś siada bezpośrednio obok nich w autobusie, a na autobus czekają zachowując odpowiedni dystans od innych osób na przystanku. Nie mogło też zabraknąć popularnej "fiki".
Nie brakuje memów poświęconych IKEI, a konkretnie - słynnemu na cały świat samodzielnym składaniu mebli, które dla Ingvara Kamprada stało się jednym z powodów do sukcesu, a dla wielu przeciętnych śmiertelników - powodem, by kląć na czym świat stoi ;)Co jeszcze? Oprócz twarzy znanych z memów popularnych na całym świecie są też memy z członkami rodziny królewskiej.Co ciekawe, Szwedzi postanowili wykorzystać medialną potęgę memów w kampanii marketingowej, promujących letnie bilety sztokholmskiej komunikacji miejskiej dla pasażerów w wieku 20-25 lat. "Twarzą" kampanii stał się popularny Pieseł (ang. Doge). Kampania okazała się strzałem w dziesiątkę - na ofertę zwróciło uwagę bardzo wiele osób, młodzi ludzie robili sobie nawet zdjęcia z plakatami, które od razu zrobiły furorę w sieci.Który z memów najbardziej Was rozbawił?
Follow on Bloglovin

10 komentarzy:

 1. Jak najbardziej memy należy traktować z przymrużeniem oka. Zwłaszcza, że bardzo często oparte są na stereotypach.

  OdpowiedzUsuń
 2. pogodowe najlepsze, choć nie wierze by ich lato było jakoś bardziej kapryśne od naszego ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super post! Mnie też najbardziej śmieszą memy o lecie i ogólnie pogodzie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Nam się bardzo podoba szwedzkie poczucie humoru, a zaprezentowane przez Ciebie memy świetnie je prezentują :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten mem z czekaniem na autobus na przystanku to mój ulubiony! W Norwegii wygląda to dokładnie w taki sam sposób. :))

  OdpowiedzUsuń
 6. świetny post! :) w sam raz na rozpoczęcie piątkowego dnia. kampania z użyciem Pieseła wydaje mi się wprost idealna! widać, że Szwecja postanowiła postawić na młodych ludzi i wybrała do tego najlepszą drogę, sama zwróciłabym uwagę na taki plakat, szczególnie, że Pieseła uwielbiam. hm... też mam coś z tą przestrzenią autobusową, rozumiem ich! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajne są te pogodowe :D I fryzury młodzieży też ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...