24 marca 2021

Szwedzkie podcasty #3: czego warto słuchać

Mam wrażenie, że popularność podcastów - liczba słuchaczy i liczba nowych programów - cały czas rośnie. Szczególnie teraz, kiedy rzadziej możemy brać udział w wykładach i spotkaniach na żywo. Podcasty to świetny materiał do rozwijania sprawności słuchania ze zrozumieniem, otaczania się językiem, którego się uczycie, to nawet lepszy wybór niż włączanie na chybił trafił audycji w szwedzkich stacjach radiowych (czy ktoś to w ogóle jeszcze robi?). Lubię podcasty między innymi za to, że można wybrać materiały dotyczące tematyki, która najbardziej nas interesuje, i że programy prowadzone przez osoby, które są dla nas autorytetami lub które po prostu obserwujemy w sieci. Czasem po podcast sięgam chętniej niż po audiobooka - długość całego odcinka bardziej pasuje mi do czasu, kiedy słucham czegoś w tle, podczas wykonywania domowych obowiązków czy szykowania się do pracy.Wcześniej przygotowałam już dla Was dwie listy podcastów, których sama chętnie słucham lub które Wy poleciliście (tutaj część PIERWSZA i część DRUGA), dziś przychodzę do Was z kolejną porcją programów, które odkryłam od tamtego czasu. Wybrałam podcasty poświęcone tematom, które sama uważam za interesujące, i takim, o których wiem, że cieszą się sporą popularnością. Ja słucham podcastów przez odpowiednią sekcję w Spotify, wystarczy, że wyszukacie ich nazwę w aplikacji, tytuły programów są linkami do stron, gdzie możecie słuchać ich w przeglądarce.


Förgiftad


Wiem, że wśród podcastów wiele fanów mają programy o prawdziwych zbrodniach. To akurat nie jest mój ulubiony gatunek, ale przyznam, że zaintrygował mnie program Förgiftad poświęcony... słynnym otruciom. Możecie tu posłuchać o truciznach w powieściach Agathy Christie, o śmierci szwedzkiego pisarza Dana Anderssona w pokoju sztokholmskiego Hotelu Hellman, czy o zbiorowym samobójstwie członków Świątyni Ludu (o tym słuchałam też w podcaście Sekter, o którym pisałam w sierpniu).


Borta för alltid

Jeśli interesują Was tematy przyrodnicze - może zainteresuje Was program Borta för alltid poświęcony wymarłym gatunkom zwierząt. Są tu odcinki o gołębiu wędrownym, wilku workowatym, alce olbrzymiej, ale i o nosorożcu krytycznie zagrożonym wyginięciem i o próbach wskrzeszenia mamuta. To masa ciekawostek, moc nowych słówek (nazwy zwierząt, które pewnie nie pojawiają sie na kursach szwedzkiego!), dają też sporo do myślenia o tym, co doprowadziło do tego, że wspomniane gatunki zniknęły.


Räls

Räls to program na dość wąski temat: kolej i pociągi w kulturze i społeczeństwie wczoraj i dziś. Te różne perspektywy wyraźnie widać w tematach poruszanych w odcinkach: od savoir-vivre'u w pociągu (np. czy siedząc w wagonie można malować paznokcie?), przez wpływ kolei na rozprzestrzenianie się grypy hiszpanki oraz wpływ obecnej pandemii na podróżowanie koleją, po steampunk. Jeśli są tu miłośnicy kolei - to będzie podcast dla Was! Ale i dla tych, którzy po prostu lubią ciekawostki z rozmaitych dziedzin.


Meny

To teraz coś dla miłośników gastronomii, jedzenia i po prostu jedzeniowych ciekawostek. Zobaczcie,  o czym możecie tu posłuchać: historia kapusty, historia keczupu, informacje o uwielbianych w Szwecji cynamonie i kardamonie, jak gotować z resztek w lodówce, jak gotować ryż i czy rzeczywiście trzeba uczyć się, jak to robić? Szykujcie się na ciekawych gości w programie, między innymi kucharzy i restauratorów, oraz na mnóstwo nowych słówek związanych z jedzeniem, smakami i gotowaniem.Odkryłam ten podcast przypadkiem i na jakiś czas kompletnie oderwałam się dla niego od świata. Mia opowiada w nim o swoim życiu z nowotworem i jak to sama nazywa: "życiu z datą ważności". Rozmawia o tym z przyjaciółką i z zaproszonymi gośćmi: np. przedstawicielkami personelu medycznego czy pastorką, w kolejnych odcinkach ma pojawić się też psycholog i przedstawiciel zakładu pogrzebowego. Poruszają tematy bardzo trudne, ale ważne, warto posłuchać, jak o nich rozmawiać, także po szwedzku. O Traditionspodden dowiedziałam się dzięki temu, że wzięłam udział w webinarium Leny Kättström Höök - etnolożki i ekspertki od szwedzkich tradycji. I to właśnie o tradycjach w pogłębiony sposób opowiada w tym podcaście. Chcecie dowiedzieć się, skąd wzięły się uczty rakowe czy obchody Dnia Świętej Łucji? To program dla Was! W związku ze zbliżającymi się świętami polecam zacząć od pierwszego odcinka - o Wielkanocy.


Elaine Eksvärd, prowadzącą podcast i ekspertkę od retoryki, kojarzyłam wcześniej z wystąpień w programie śniadaniowym Nyhetsmorgon. Snacka snyggt to odcinki dotyczące retoryki w naszym życiu codziennym - jak mówić komplementy, jak odmawiać, jak ćwiczyć mówienie przed publicznością, jak dobrze prezentować się na zdalnych spotkaniach na Zoomie czy innym Teamsie, jak w czasie pandemii grzecznie przypomnieć komuś o zachowywanie odstępu czy jak negocjować podwyżkę. Na moje ucho - usłyszycie tu względnie wolną wymowę.


W ostatnim wpisie o podcastach polecałam Wam Pocketpodden skierowany do tych, którzy kochają książki w kieszonkowych wydaniach, tym razem polecam program dla fanów audiobooków. W Szwecji książki do słuchania to naprawdę spora część czytelniczego rynku, przede wszystkim za sprawą usług abonamentowych. W programie posłuchacie nie tylko dyskusji o książkach, ale i rozmów z autorami i lektorami. Uwaga: bardzo długie odcinki!


Poesi för alla


Poesi för alla to porcja poezji w podcastowym świecie. W kolejnych odcinkach gośćmi są poeci i poetki, którzy czytają wiersze innych poetów i poetek i rozmawiają o ich twórczości.
Czy w tym zestawie znaleźliście coś dla siebie? 🎧
A może dorzucicie od siebie coś, czemu mogłabym się przysłuchać?

1 komentarz:

  1. Forgiftad to bardzo ciekawy podcast. Jeden z mądrzejszych jakie znam. Mogę wam także polecić.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...