21 października 2018

Targi Książki w Krakowie - szwecjoblogowy targowy rozkład jazdy

Kiedy dowiedziałam się, że Szwecja będzie tegorocznym Gościem Honorowym Targów Książki (25-28 października 2018), wiedziałam, że nie może mnie tak zabraknąć! I nie zabraknie. 

Mam wielką przyjemność zaprosić Was na spotkanie  na Targach w piątek (godz. 17.00-19.00, Sala Budapeszt C, wydarzenie na Facebooku TUTAJ)! Spotkamy się w kameralnej atmosferze, możecie zjawić się w sali w dowolnej chwili w ciągu tych dwóch godzin. To okazja, żeby się poznać i porozmawiać o tym, co Was interesuje: o podróżowaniu po Szwecji, o uczeniu się języka szwedzkiego, o szwedzkiej literaturze, o kulisach prowadzenia bloga i pisania książki. Może polecicie mi ciekawe szwedzkie książki, przyjemną muzykę, opowiecie o zakątkach, do których jeszcze nie dotarłam, podrzucicie pomysł na nowy wpis?
W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam "szwecjoblogowy targowy rozkład jazdy", czyli listę spotkań, na które się wybiorę albo na które z pewnością bym się wybrała, gdybym tylko potrafiła być w dwóch miejscach jednocześnie 😊


Spotkania z autorami

Amatorów reportażu zainteresują pewnie te punkty programu: Elisabeth Åsbrink porozmawia o grzechach z przeszłości szwedzkiego społeczeństwa razem z Maciejem Zarembą Bielawskim (czwartek, godz. 20.00, Pałac Czeczotka - wydarzenie z programu towarzyszącego, Festiwal Conrada) oraz razem z Niklasem Orreniusem opowie o tym, jakich słów potrzeba nam dziś w rozmowie o demokracji, wolności słowa i poszukiwaniu prawdy. Razem z Katarzyną Tubylewicz będzie można zastanowić się, dokąd prowadzą szwedzkie wybory (piątek, godz. 18.00, Księgarnia Pod Globusem). 

Miłośnicy kryminałów posłuchają pewnie chętnie, co Mons Kallentoft ma do powiedzenia na temat szwedzkiego kryminału właśnie: czy możemy mówić o renesansie, czy raczej zmierzchu gatunku (sobota, 17.30, Sala Budapeszt A)? 

W sobotę swoje spotkanie autorskie będą mieć też Herman Lindqvist, autor książki "Wazowie. Historia burzliwa i brutalna" (godz. 10.00, Sala Budapeszt B), oraz autor serii o czterech kolorach ludzkich charakterów, Thomas Erikson (godz. 13.00, Sala Budapeszt B).

Poetki Linn Hansén posłuchacie w sobotę (godz. 21.30, Księgarnia Lokator), kiedy razem z tłumaczką Justyną Czechowską będą czytać teksty z tomu "Przejdź do historii" po szwedzku i po polsku, a także na spotkaniu autorskim w niedzielę (godz. 11.00, stoisko Ambasady D33). W czasie trwania Targów w Teatrze Łaźnia Nowa (czwartek i piątek, godz. 21.00, niedziela godzina 20.00), grany będzie spektakl "Miłosna wojna stulecia" w reżyserii Evy  Rysovej na podstawie poematu Ebby Witt-Brattström. Rozmowa z autorką poprzedzi czwartkowy spektakl (godz. 20.00).

Podczas Targów nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, wśród zaproszonych gości znaleźli się też moi ulubieni twórcy, których książki mam na moich "dorosłych" półkach: Martin Widmark, autor m.in. serii o Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai, oraz Maria Nilsson-Thore, znana przede wszystkim jako ilustratorka książek o Mrówkojadzie i Orzesznicy. W targowym programie są między innymi warsztaty z autorami skierowane dla dzieci. Dla mnie bardziej interesujące jest spotkanie o dzieciństwie i książkach (sobota, godz. 10.00, Pałac Czeczotka).
Spotkania z tłumaczami

Nie zapominajcie, że Targi to także szansa na spotkanie z tłumaczami literatury. W programie znajdziecie na przykład ciekawe warsztaty, wykłady i rozmowy, zarówno na samych Targach, jak i w krakowskich szkołach. Marta Rey-Radlińska pochyli się nad złożoną naturą nordic noir (czwartek, godz. 8.00, VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące), a z Justyną Czechowską będzie można zastanowić się, kto dziś czyta poezję w przekładzie (czwartek, godz. 8.15, Liceum Sióstr Prezentek). W sobotę (godz. 10.00, Sala Budapeszt A) Dominika GóreckaKatarzyna Tubylewicz poprowadzą warsztaty tłumaczenia poezji dla nieznających szwedzkiego, a w niedzielę (godz. 10.30, Sala Budapeszt B) odbędą się warsztaty translatorskie ze Zbigniewem Kruszyńskim (zamknięte spotkanie dla uczestników, którzy wcześniej zgłosili swoje przekłady dwóch wierszy Larsa Gustafssona oraz fragmentu prozy Gunnara Ekelöfa). W czwartek (godz. 15.30, Sala Budapeszt AB) tłumacze porozmawiają też o trudnych tematach w książkach dla dzieci - o przekładzie literatury szwedzkojęzycznej opowie tam Barbara Gawryluk)

Spotkania z blogerami


Nie mogłabym też pominąć informacji o spotkaniach z blogerami! W sobotę (godz. 17.00, Salonik Literacki) wezmę udział w rozmowie "Blogerzy o Szwecji" - Michał Cessanis będzie rozmawiać o Szwecji ze mną, Aldoną Hartwińską PoFIKAsz i Pauliną Górszczak z Marchewkowej Skandynawii.Aldona Hartwińska spotka się z Wami jeszcze w niedzielę  (godz. 14.00, Sala Budapeszt B) i opowie o niezwykłej podróży przez Szwedzki Układ Słoneczny.


Będziecie w Krakowie? Jakie punkty programu przyciągnęły Waszą uwagę? Których spotkań wysłuchamy wspólnie?

Pełen program Szwecji na Targach Książki znajdziecie TUTAJ, pełen program oraz informacje organizacyjne dla odwiedzających dostępne są na stronie Targów TUTAJ.


3 komentarze:

 1. Bardzo chcialabym pojechac na targi lecz w tym roku data wybitnie mi nie pasuje 😭 Zycze udanych targow :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki , dobry i zachęcający opis - w Polsce jest dużo mitów o Szwecji , a konfrontacja przez literaturę zawsze daje bardziej realistyczne spojrzenie...
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda że wtedy muszę być w pracy, bo razem z synem uwielbiamy biuro detektywistyczne i syn ma mnóstwo pytań do autora

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...