06 marca 2017

Tydzień Książki - nietypowa wycieczka po Sztokholmie

Na blogach kulturowych i językowych trwa Tydzień Książki - związany z datami ważnymi książkoholików (i nie tylko): World Book Day obchodzony w Wielkiej Brytanii (pierwszy czwartek marca), World Book Day, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz International Children’s Book Day, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2 kwietnia). 


Z okazji obchodów książkowych świąt chciałabym Was zabrać w nietypową wycieczkę po Sztokholmie. Wybór książki też może wydawać się nieco zaskakujący, bo to książka w której tekstu jest mniej niż obrazków - a tych jest naprawdę, naprawdę bardzo dużo!


Sztokholm. Znam to miasto Judith Drews to ksiązka-wyszukiwanka (być może znacie takie publikacje pod nazwą Wimmelbücher, książki, w których się roi).

Przeznaczona jest przede wszystkim dla najmłodszych czytelników (wypatrywaczy?),  mogą dzięki niej koncentrację, spostrzegawczość i kreatywność. Mogą też być punktem wyjścia do tworzenia opowiadań czy nauki liczenia. Kolorowe, proste, "rojące się" się ilustracje, na których dużo się dzieje, przyciągają wzrok. We mnie budzą od razu pozytywne skojarzenia z dzieciństwem i szukaniem Wally'ego.


Tutaj zagadki są trochę bardziej rozbudowane, a i postaci ciekawsze niż chudy okularnik w pasiastym swetrze. W Sztokholmie ukryli się bowiem miedzy innymi Astrid Lindgren, Selma Lagerlöf, święta Łucja, członkowie rodziny królewskiej, Alfred Nobel, Karol Linneusz, a także trolle czy zwierzaki towarzyszące Pippi Pończoszance.


Starsi czytelnicy też na pewno coś tu dla siebie znajdą. 

Znacie dobrze Szwecję i Sztokholm? Świetnie, książka może będzie dla Was okazją do sprawdzenia, jak dobrze pamiętacie miejsca, które odwiedziliście, czy rozpoznacie obiekty i ludzi przedstawionych w zwariowany sposób. 

Nie byliście jeszcze w stolicy Szwecji? Wyszukiwanka może posłużyć nie tylko do rozwiązywania zagadek, które proponuje autorka, ale i innych - do poszukania informacji o przedstawionych sceneriach (Sergels Torg, Södermalm, Skansen) i stać się pierwszym krokiem do zaplanowania wycieczki. 

A może macie wycieczkę już w planach? Wybierzcie się na spacer z książką pod pachą i zabawcie się w szukanie różnych elementów w rzeczywistości! Kto podejmuje wyzwanie?Judith Drews Sztokholm. Znam to miasto.
Wydawnictwo Zakamarki
2016

Oto harmonogram Tygodnia Książki, wpisy będą czekać na Was w odpowiednie dni od godziny 10.00:


1 marca, środa:

Angielski dla każdego -  Tydzień książki 
Japonia-info.pl - „Genji monogatari” – pierwsza powieść świata 
Blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim Dagatlumaczy.pl - Wielka przygoda Myszki Mozzarelli 

2 marca, czwartek

Angielska Herbata - Czytanie a nauka języka obcego 
Finolubna - Tydzień Książki. Polskie wydania fińskiej literatury w ostatnich latach 

3 marca, piątek 

Angielski C2 - Mój ranking książek Donaldson 
Gruzja okiem nieobiektywnym - Kaukaska Trylogia 
FRANG.pl - Bajki dla dorosłych 

4 marca, sobota

Enesaj.pl - Pięciu zapomnianych autorów 

5 marca, niedziela

italia-nel-cuore - W 80 książek dookoła Włoch – lista 80. książek o Włoszech… 
Biały Mały Tajfun - Tydzień Książki 
Language Bay - Tydzień Książki 

6 marca, poniedziałek 

Szwecjoblog - Tydzień Książki 

7 marca, wtorek

Moja Alzacja - „Chwała mojego ojca”, najlepsza książka o Prowansji 
Suahili online - Tradycyjna literatura suahili

6 komentarzy:

 1. Piękna książka, przypomina mi trochę Mizielińskich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak jak napisałas ksiazka dla najmlodszych... Szkoda tylko, że starszy czytelnik sie znudzi po pierwszej stronie. Jak uwielbiam wydawnictwo Zakamarki tak ta ksiazka to totalny niewypał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starszy jak starsze dziecko, czy starszy jak dorosły? Ja bawiłam się przednio ;) W Sztokholmie nie było mnie dawno, więc przypominanie sobie i odkrywanie miejsc na nowo było niezłym wyzwaniem, tym bardziej, jeśli miałam potem komuś zrelacjonować, co to jest. Uśmiechnęłam się do postaci Marca, bo jest jakoś podejrzanie podobna do Marka Levengooda :P No i ja oczywiście od razu patrzę z perspektywy lektora: obrazki idealnie nadają się do ćwiczenia języka!

   Usuń
 3. Wygląda to nawet dość fajnie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...