28 sierpnia 2015

Co o Szwedach mówią emoji?

Rozbudowane emotikony emoji są coraz bardziej popularne. Do tego stopnia, że SwiftKey postanowiło przeprowadzić obszerne badanie, jakie ikonki stosują użytkownicy kilkunastu różnych języków (i ich odmian). NAPRAWDĘ! Pierwszy taki raport opublikowano w kwietniu 2015, wynikło z niego między innymi, która społeczność językowa częściej używa emotikon związanych z alkoholem, przemocą, a która częściej wykorzystuje symbole serca, uśmiechnięte lub smutne minki. Czy to rzeczywiście mówi coś o tych społecznościach? Trudno brać wyniki tego badania na serio, ale czy to nie fascynujące, że rezultaty dla różnych języków mogą aż tak się różnić?

W czerwcu pojawiła się druga część tego badania. W przebadanej grupie znalazły się języki skandynawskie, więc nie mogłam się powstrzymać, by nie zaprezentować Wam raportu o tym, jakich emotikon najczęściej używają użytkownicy języka szwedzkiego. Co to może mówić o Szwedach? To już możecie dopowiedzieć sobie sami.

źródło

Zabawny fakt #1: Miej serce i patrzaj w serce. I klikaj w serce.

Najczęściej używaną emotką jest serce. To ciekawe, ponieważ z pierwszego raportu wynikało, że wśród prawie wszystkich języków najpopularniejsza jest uśmiechnięta buźka (wtedy od tej reguły wyjątek stanowili jedynie Francuzi).

Co więcej, ponadprzeciętną popularność wśród piszących po szwedzku ma też emoji z dwoma serduszkami. Ach, ci romantycy!

Zabawny fakt #2: Chleba naszego powszedniego...

Szwedzi używają emoji 'chleb' zdecydowanie częściej niż reprezentanci innych społeczności. Skąd ta popularność akurat tej ikonki? Czyżby miało to związek z tym, że to Szwecja słynie z chrupkiego pieczywa knäckebröd? Niekoniecznie. Możliwe wytłumaczenie jest takie, że taką emotką wyraża się słowo deg, które dosłownie oznacza 'ciasto' (tę masę), ale w slangu mówi się tak na pieniądze.

Zabawny fakt #3: Kochany Panie Mikołaju!

W Szwecji, podobnie zresztą jak w Danii i Norwegii, superpopularna jest ikonka ze Świętym Mikołajem. Co ciekawe, w Finlandii, gdzie znajduje się przecież wioska Mikołaja w Rovaniemi, użycie tego obrazka jest dużo niższe niż światowa średnia!

Zabawny fakt #4: Alkohol? Tak, poproszę piwo.

Jeśli chodzi o całe kategorie symboli, Szwedzi w porównaniu do innych badanych, nadużywają takich działów jak gesty dłoni, serca i... alkohol. Wśród tej ostatniej kategorii obrazek piwa używany jest dwa razy częściej niż wynosi światowa średnia. 

Zabawny fakt #5: Zimni Szwedzi?

Jeśli przyjrzycie się w tabeli polom zaznaczonym na niebiesko, czyli tym, które opisują emoji używane rzadziej w porównaniu z innymi językami czy ze średnią, zobaczycie tam głównie buzie, wyrażające dość silne emocje: strach, złość i płacz. Czyżby miało to odzwierciedlać stereotyp zimnego Szweda, któremu z trudem przychodzi wyrażanie emocji?Na koniec, trochę w formie żartobliwego komentarza do całego fenomenu emoji, mam dla Was pasek komiksu o Nemi autorstwa norweskiej rysowniczki Lise Myhre, tu po szwedzku:


źródło
- Spotkamy się tam o 11?
- [masa emoji]
- "OK"! Napisz po prostu "OK"!!
- Poczekaj... Nie użyłam jeszcze jednej.
Źródło:Follow on Bloglovin

5 komentarzy:

 1. gesty dłoni, buźki, serca i szwedzka flaga - to faworyci w mojej komórce :D ale uzasadniam to faktem, że czytam za dużo skandynawskich ksiażek ;)) a jest taki raport dotyczący Polaków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie zdecydowanie serca i koty :) W raportach uwzględniono np. Czechów i Rosjan, ale Polaków jeszcze nie. Może w kolejnej edycji? Bo jestem bardzo ciekawa :D

   Usuń
 2. Jeśli o mnie chodzi to: gesty dłoni, buźki, serca - tych używam najczęściej :)
  Trevlig helg!

  OdpowiedzUsuń
 3. Obrazek na końcu wymiata! :)
  Jeżeli chodzi o mnie króluje serce zdecydowanie i uśmiechnięta buźka. Ale po Twoim wpisie bardzo podoba mi się Św. Mikołaj. Muszę zacząć używać ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...