20 kwietnia 2015

Kosta Boda w Królestwie Szkła (zdjęcia)

Smålandia słynie ze szkła. Obszar obejmujący gminy Emmaboda, Nybro, Uppvidinge, Växjö i Lessebo nazywany jest Królestwem Szkła (Glasriket). Tam znajdują się huty, których historia sięga XVIII wieku. Wielu Szwedów ma w swoich domach szklane przedmioty właśnie ze Smålandii, a sam region jest dziś też atrakcją dla turystów, którzy mogą przypatrywać się, jak powstają wazony czy misy, a nawet samemu nauczyć się dmuchać szkło.

Podczas naszej zimowej wycieczki do Smålandii  obowiązkowo musieliśmy odwiedzić jakieś "szklane" miasto i tak trafiliśmy pod Lessebo, gdzie mieści się jedna z najstarszych hut - Kosta Boda. Jej nazwa wzięła się od pierwszych liter nazwisk jej założycieli: Andersa Koskulla i Georga Bogislausa Staela. Później tą samą nazwą zaczęto też określać samą miejscowość. O atrakcjach Kosta czytałam przed wycieczką u Karoliny z Hemma hos Johansons.Jeśli traficie w okolice Kosta Boda, zobaczcie też hotel Kosta Boda Art Hotel, którego wystrój i wyposażenie wykonane jest ze szkła. Tuż obok znajdziecie wielki outlet, nie tylko ze szklanymi przedmiotami szwedzkich marek. 

Nas najbardziej za to zainteresowała galeria sztuki - Kosta Boda Art Gallery - gdzie mogliśmy przyjrzeć się wielu ciekawym i zaskakującym dziełom lokalnych artystów. To ze zdjęciami z galerii zostawiam Was w dzisiejszym poście.

Źródła:
wszystkie zdjęcia z własnego archiwum


Follow on Bloglovin

5 komentarzy:

 1. Jak byłam we Francji to miałam okazję dmuchać szkło- fajne doświadczenie. Pokazuje jak mocne trzeba mieć płuca, żeby robić to zawodowo.

  OdpowiedzUsuń
 2. W Växjö jest ciekawe muzeum szkła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zwiedzałam taką fabrykę w Krośnie. Niezapomniane przeżycie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ...lakier do paznokci pierwsza klasa! Postawiłabym taki u siebie w domu, jako symbol mojej miłości do nail artu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawe miejsce odwiedziłaś, szczególnie te maski strasznie mi się podobają, lekką gęsią skórkę mnie wywołują ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...