01 stycznia 2015

God fortsättning! - życzenia na Nowy Rok oraz szwedzkie norowoczne postanowienia

W Nowym Roku życzę Wam... dobrej kontynuacji!
O co chodzi? O szwedzkie powiedzenie God fortsättning, które dosłownie znaczy właśnie "dobrej kontynuacji", "dobrego dalszego ciągu". Używa się go na początku stycznia, życząc komuś, by "szczęśliwy Nowy Rok" w dalszym ciągu był dobry.

Ale nie tylko wtedy. God fortsättning słychać też podczas dni między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem (szw. mellandagarna, tak zwane "między-dni"). Wtedy ma się jednak na myśli życzenia kontynuacji tego przyjemnego, spokojnego świątecznego czasu. Aż do samego pierwszego stycznia noworoczne życzenia składa się, mówiąc Gott nytt år, czy dosłownie: Dobrego Nowego Roku. Co więcej, czasami można usłyszeć też Gott slut, czyli Dobrego końca. Ekspertka od spraw savoir-vivre dziennika Dagens Nyheter, Magdalena Ribbing, odradza jednak używanie akurat tego sformułowania, dlatego że słowo "koniec" bywa w naszej kulturze nacechowane negatywnie. No bo można niefortunne życzyć końca komuś choremu albo zmagającemu się z innymi problemami...
 
Magdalena Ribbing zwraca też uwagę na to, że nie ma chyba innego języka, w którym istniałoby tyle różnorodnych pozdrowień, którymi można się posługiwać podczas tych świątecznych "między-dni". Trudno się dziwić, że pytania o użycie Gott nytt år, god fortsättning czy gott slut często trafiają do specjalistów od grzeczności (jak wspomniana pani ekspert z Dagens Nyheter) albo językoznawców (jak eksperci z Rady Języka Szwedzkiego). Cóż, my w polszczyźnie mamy za to dość problematyczne "do siego roku" :)

A co w tym "dalszym ciągu" nowego roku? Może postanowienia noworoczne - nyårslöften? Według danych SIFO z 2013 roku Szwedzi najczęściej postanawiają sobie:

1.              zdrowiej jeść (48 procent).

2.              zacząć ćwiczyć (42 procent).

3.              mniej się denerwować (19 procent).

4.              czytać więcej książek (12 procent).

5.              ogarnąć domowy budżet (10 procent).

6.              pić mniej alkoholu (9 procent).

7.              przeznaczać więcej czasu rodzinie i przyjaciołom (9 procent).

8.              rzucić palenie albo żucie tytoniu (8 procent).

źródło
Okazuje się jednak, że Szwedzi najwyraźniej nie przywiązują współcześnie aż tak dużej wagi do składania noworocznych obietnic jak my w Polsce. Według danych ośrodków badań opinii publicznej niemal co drugi Polak przygotował listę postanowień noworocznych (OBOP, 2012), a w Szwecji było to raptem 17 procent (SIFO, 2011). Inną kwestią jest to, czy dotrzymujemy tego, co sobie postanowiliśmy.

Oprócz dobrej kontynuacji życzę Wam zatem także wytrwałości. Macie już swoje plany i obietnice, które chcecie zrealizować w 2015 roku?

Źródła:


Follow on Bloglovin

3 komentarze:

 1. Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Do postanowien się dołączam ;) A Tobie Życzę wyjątkowo Szczęśliwego Nowego Roku. Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super przydatny post! Nie wiem jak to robisz, ale zawsze trafiasz idealnie z postami o Szwedach, kiedy tego potrzebuję :)
  Moi znajomi z pracy wyjaśnili to pojęcie dokładnie tak samo jak to opisałaś :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...