12 listopada 2014

Smakowite dni w szwedzkim kalendarzu

Każdy dzień jest dobry, by coś poświętować. Takie można odnieść wrażenie, kiedy spojrzy się w szwedzki kalendarz. Oczywiście, najpierw rzucają się w oczy tak zwane röda dagar czyli "czerwone dni" - te oznaczone na czerwono, ustawowo wolne od pracy, takie jak Nowy Rok, narodowe święto, Boże Narodzenie czy Midsommar. Są też inne ciekawe dni, oznaczane jednak normalnie, czarną czcionką: Dzień Ojca, Dzień Kobiet, a także Dzień Liczby Pi, Dzień Kota, Dzień Książki. Takie święta to tak zwane temadagar, "dni tematyczne". Niektóre z nich mają charakter międzynarodowy, inne są raczej lokalnym pomysłem. To, co najbardziej bawi i urzeka mnie w szwedzkim kalendarzu dni tematycznych, to fakt, ile z nich poświęconych jest jedzeniu. Oczywiście, "jedzeniowe" tematyczne dni znamy też w Polsce, od Tłustego Czwartku przez Międzynarodowy Dzień Pizzy, po bardziej szalone pomysły z Kalendarza Świąt Nietypowych.

źródło
Postanowiłam prześledzić szwedzki kalendarz z nietypowymi świętami, skupiając się na stałych "świętach" i szwedzkich kulinarnych specjałach - odrzuciłam więc Dzień Kebaba, Nutelli, Muffinki... Zacznijmy więc od listopada:

7 listopada
Dzień Ciasta Kladdkaka (czekoladowego, "lepkiego" ciasta) - Kladdkakans dag


źródło
 To właśnie tego dnia zaczęłam myśleć o przygotowaniu tego posta!
Choć nie wiadomo dokładnie, skąd taki dzień znalazł się w kalendarzu, staje się coraz bardziej popularny. Samo ciasto nie wygląda może imponująco, bo nieco "zakalcowato", ale jeśli lubicie czekoladowe słodkości, to na pewno spodoba Wam się świętowanie siódmego listopada!

13 listopada
Dzień Tortu Kanapkowego - Smörgåstårtans dag



Listopadowy Dzień Tortu Kanapkowego ustanowiono w 2010 (prawdopodobnie przez towarzystwo Przyjaciół Tortu Kanapkowego). Sam tort kanapkowy do końca tortem nie jest (pamiętam, że kiedy usłyszałam to pojęcie po raz pierwszy, to nieco się przeraziłam) - to po prostu coś jakby naprawdę duuuuża, wielowarstwowa kanapka, przekładana różnymi pastami, serkami i innymi składnikami, ozdobiona tak, że rzeczywiście może wyglądać jak tort.

14 listopada
Dzień Sernika - Ostkakans dag
(Uwaga, tego samego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Diabetyka!)


źródło
Szwedzki sernik ma swoje święto od 2004 roku, powstało ono prawdopodobnie z inicjatywy mleczarni Frödinge Mejeri, znanej właśnie ze swoich gotowych serników, które można znaleźć w szwedzkich marketach.

30 listopada
Dzień Gołąbka - Kåldolmens dag


źródło
Kapuściane nadziewane zawijańce są też popularne w Szwecji, często pojawiają się na świątecznym stole. Idea ustanowienia Dnia Gołąbka wiąże się jednak z podkreślaniem wielokulturowości w Szwecji. Gołąbki "sprowadził" bowiem do Szwecji z Turcji król Karolem XII . Tamtejszą recepturę zmieniono tak, by móc wykorzystać bardziej dostępne, szwedzkie składniki, np. zamiast liści winogron - kapustę. Dzień 30 listopada to rocznica śmierci Karola XII, często kojarzonego z nacjonalizmem, została wybrana trochę przekornie, by przypominać o tym, że kultury ciągle się mieszają, na przykład w kuchni.

9 grudnia
Dzień pierniczka - Pepparkakans dag


źródło
Pierniczki znane są w Szwecji od średniowiecza, a swój dzień mają w kalendarzu od 1996. Skąd akurat taka data? Prawdopodobnie to po prostu dobry czas, by zacząć piec pierniki, by zdążyły odstać swoje do świąt Bożego Narodzenia.


25 marca
Dzień Gofra - Våffeldagen


źródło

Ten dzień znalazł się na liście trochę przez przypadek. Tak właściwie 25 marca to dzień Zwiastowania Pańskiego, nazywanego też dawniej w Szwecji też Vår Fru Dagen - Dniem Naszej Panienki. I tak, od słowa do słowa, na przestrzeni czasu, trochę przez przejęzyczenie z Vår Fru Dagen zrobił się Våffeldagen.

6 czerwca
Dzień Młodego Ziemniaka - Färskpotatisens dag
Dzień Śledzia - Sillens dag


źródło
Można się było tego spodziewać - w dzień narodowego święta Szwedzi świętują także Dzień Młodego Ziemniaka oraz Śledzia - dwóch absolutnie koniecznych rzeczy, które muszą pojawić się na letnim stole. W rolniczej Skanii organizowane bywają tego dnia ziemniaczane festyny.


23 sierpnia
Dzień Klopsika - Köttbullens dag


źródło
Tego dnia oczywiście nie mogło zabraknąć w całym zestawieniu. Choć mięsne kuleczki pojawiają się na stołach w wielu częściach świata, przyjęło się, że szwedzkie klopsiki to klasyk - najwyraźniej zasługujący nawet na zaszczytne miejsce w kalendarzu.

29 września
Dzień Kawy - Kaffets Dag


źródło
Szwedzi piją dużo kawy. Fakt. To pewnie dlatego w 2012 ustanowiono Dzień Kawy. Konkretnie - z takim pomysłem wyszła szwedzka gałąź Speciality Coffee Association of Europe, SCAE Swedish Chapter.


4 października
Dzień Cynamonowej Bułeczki - Kanelbullens dag


źródło
Cynamonowa bułeczka to zdecydowanie najbardziej szwedzki wypiek, o jakim tylko mogę pomyśleć. Swój dzień ma od 1999 roku, ustanowiono go z okazji czterdziestolecia Hembakningsrådet (dosł. Rady Wypieków Domowych). Pewnie czwartego października zapach cynamonu czuć od szwedzkich piekarni jeszcze bardziej niż zazwyczaj.

14 października
Dzień Krewetkowej Kanapki - Räkmackans dag


źródło
Dzień Kanapki z Krewetkami obchodzony jest dzięki lotnisku Arlanda od 2009 roku. To właśnie tam sprzedaje się tygodniowo około 5000 takich kanapek.


Czy znaleźliście się tu dla Was święto, które zaczniecie celebrować przy najbliższej okazji?
Smacznego!


Źródła:




Follow on Bloglovin

18 komentarzy:

  1. Swietnie to zebrałas! Faktycznie bardzo dużo tych świat, w ostatnich tygodniach szczególnie mam wrażenie ze sporo sie nagromadziło. A mając na uwadze nadchodzące dni adwentowe i świąteczne zastanawiam sie tylko, kto to wszystko zje? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień klopsika i cynamonki chętnie świętujemy. Muszę też kiedyś spróbować zrobić ich ciasto czekoladowe, bo na wszelkich zdjęciach wygląda obłędnie (masz może jakiś wypróbowany przepis?), ale co w szwedzkim kalendarzu robi dzień kebaba? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co do przepisu na ciasto, odsyłam Cię na przykład na blog Karoliny z komentarza powyżej ;) A Dzień Kebaba jest podobno międzynarodowy (Google na polskich stronach częściej wyrzuca mi "Dzień bez kebaba"...), tak samo jak Dzień Pizzy :D

      Usuń
    2. dziękuję, już na sam widok ciasta Karoliny ślinka mi cieknie. czekolada, duuużo czekolady <3

      Usuń
  3. A ja nadal zacodzę w głowę dlaczego w Polsce nie ma "dnia bigosu" ;-)

    OdpowiedzUsuń
  4. A ten dzień kebaba to kiedy? :D Będę świętować :D Mmm i tyle smakowitości na Twoich zdjęciach ! I muszę mojemu chłopakowi powiedzieć o szwedzkich gołąbkach :D Bo on kocha te polskie :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja zamierzam obchodzić święto tego czekoladowego przysmaku, wygląda fantastycnie, lubię takie zakalcowate rzeczy! Mogę też świętować dzień ziemniaka (ale bez śledzia). A o cynamonowych bułeczkach wiem z książek Camilli Lackberg - Erika i Patrik ciągle jedzą cynamonowe bułeczki...

    Świetny wpis:)
    Pozdrawiam,
    alessandra

    OdpowiedzUsuń
  6. Kladdkaka wygląda naprawdę obłędnie ! Zresztą zupełnie na poważnie wpisałam już tę datę do kalendarza, tak samo jak dzień kawy i sernika ;-) Tylko czy Szwedzi faktycznie obchodzą, albo przynajmniej zdają sobie sprawę z większości tych świąt ? Mogę sobie wyobrazić, że Kanelbullens dag to "duże" święto obchodzone podobnie jak nasz Tłusty Czwartek, ale Dzień Krewetkowej Kanapki to chyba raczej kalendarzowa ciekawostka, u nas w kalendarzach jakby dobrze poszperać też można znaleźć dzień kota i inne takie... Chyba że się mylę ;-) W każdym razie naprawdę świetny post !

    OdpowiedzUsuń
  7. Dzień Sernika i to już pojutrze! Mniaaam! A Dzień Klopsika...hahaha - w IKEA - można zamawiać i świętować nawet codziennie :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Każdy powód jest dobry, by zjeść ciasto czekoladowe. Dzień Szwedzkiego Lepkiego Ciasta Czekoladowego Kladdkaka to doskonały powód.

    OdpowiedzUsuń
  9. gdybym wiedziała, że 7 listopada jest dzień ciasta czekoladowego, to jadłabym je bez ograniczeń! to tak, jak pączki w tłusty czwartek :) a każda okazja do świętowania jest dobra, chyba zacznę celebrować jeszcze dzień krewetkowej kanapki (uwieeelbiam krewetki!) i dzień sernika :)

    OdpowiedzUsuń
  10. U mnie zdecydowanie by wygrał dzień gołąbka :)) Uwielbiam!

    OdpowiedzUsuń
  11. gołąbek za mną chodzi, czuję to

    kiss

    będę świętować :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja to po tym wpisie zgłodniałam :D Poszłam sobie coś zjeść, wróciłam, żeby skomentować jakoś sensownie i znowu zgłodniałam. Więc mądrego komentarza tu nie będzie :P

    OdpowiedzUsuń
  13. uwaga uwaga, od 2013 - ponoć - 1 maja świętuje się dzień BudapestDeg :)

    koniecznie uzupełnić, moje ulubione szwedzkie ciasto :)

    OdpowiedzUsuń
  14. A my po raz czwarty 8 listopada obchodziliśmy DZIEŃ ŚNIADANIA :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Wlasnie sie dowiedzialam ze w moje urodziny jest dzien miesnych kuleczek tylko nie mam pewnosci czy sie cieszyc czy nie ! ;-)

    OdpowiedzUsuń
  16. Każde z tych świąt mi się podoba! Na temat większości co nieco słyszałam, ale nie miałam pojęcia o Dniu Krewetkowej Kanapki :) Bardzo fajny wpis i w dodatku zainspirowałaś mnie, aby porównać ten smakowity szwedzki kalendarz z norweskim - będę musiała przygotować coś podobnego :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...