12 lipca 2014

Zaskakujące znaki drogowe?

Jakiś czas temu ktoś z moich szwedzkich znajomych udostępnił na Facebooku podobne zdjęcie:


źródło
Gdzieś w lesie, właściwie pośrodku niczego, stoi samotny znak drogowy z napisem Allt kommer att bli bra czyli Wszystko będzie dobrze. Taki widok zupełnie mnie zaskoczył! Jednocześnie bardzo mi się to spodobało, bo sama chciałabym zobaczyć tak pozytywny i uspokajający komunikat w niespodziewanym miejscu.

Nie mogąc się nadziwić, skąd i po co pojawił się ten znak o takiej treści, natychmiast rozpoczęłam internetowe poszukiwania. Okazuje się, że jest to jeden z elementów projektu szwedzkiego artysty, Mikaela Richtera.

Projekt o nazwie Trafikskyltar  (Znaki drogowe) trwał w latach 1990-2006 i składał się z osiemdziesięciu różnych znaków, które Richter namalował i umieścił w rozmaitych miejscach w Szwecji. 
źródło
źródło

Mikael tak tłumaczy ideę swojego projektu: 
”Moją myślą było, żeby ludzi, którzy się tamtędy przechadzają, niczym promień światła zaskoczył nieoczekiwany znak drogowy, przedstawiający człowieka w rakiecie czy przechodnia ze skrzydłami."

źródło

źródło
źródło

źródło
Jesteś dużo lepszy niż Ci się wydaje, źródło

Nie wszystkim jednak podobają się takie działania artystyczne w przestrzeni publicznej. W 1997 roku Richterowi postawiono zarzut niszczenia mienia w związku z wystawą, w ramach której artysta stworzył "PUSSparkeringsplats" (co można przetłumaczyć jako: miejsce parkingowe dla POCAŁUNKÓW). Warto dodać, że Richter konsultował się wcześniej w tej kwestii z zarządem dróg. Sprawa zakończyła się tak, że sąd odrzucił zarzuty, a dzieło, którego do tego czasu zostało zaasfaltowane, powstało ponownie.

źródło

Dzisiaj jeden ze znaków drogowych Mikaela Richtera wchodzi w skład stałej wystawy w Umedalen Skulpturpark, parku rzeźby w Umeå (gdzie, mam nadzieję, uda mi się dotrzeć już za kilka tygodni).

Dozwolone, źródłoCo Wy sądzicie o takich zaskakujących znakach drogowych i o takiej formie sztuki? Słyszeliście może o podobnych projektach w Polsce lub za granicą?

Udanego weekendu i pamiętajcie, że wszystko będzie dobrze!

Źródła:

Follow on Bloglovin

13 komentarzy:

 1. Genialne są. Pomimo, iż mówi sie, że Szwedzi są zamkniętym w sobie narodem, widzę, ze jednak bardziej otwartym niż Polacy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, mają też większy dystans niż Polacy.

   Usuń
  2. W Polsce niczego takiego nie widziałem albo też nie zauważyłem. Będąc w Szwecji widziałem jeden z tych znaków - przejście dla pieszych.

   Usuń
 2. podoba mi się ten pomysł. proste. wbrew opinii niektórych - mało ingerujące w przestrzeń, a dające świetny efekt. już samo oglądanie zdjęć wywołało u mnie uśmiech, a co dopiero taka niespodzianka w samym środku lasu. w mojej okolicy trafiają się różne hasła wysprejowane na chodniku - np. cytaty z książek wiodącej do nowo otwartej biblioteki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny pomysł. Niby taka mała rzecz a potrafi wywołać uśmiech. Sama widziałam w Krakowie znaki "całuj i jedź".

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ u nas też można spotkać bardzo wesołe (?) znaki. Ile razy widzi się znak z domalowanym częściami ciała bądź wulgarnym napisem. Na pierwszy rzut oka - może i śmieszą, lecz nie dzięki trafności 'dzieła', tylko jego wymowności na temat 'twórcy'. Nie ma to jak sztuka ulicy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dla mnie pomysł świetny. Trochę optymizmu w tym codziennym zabieganiu przydałoby się też Polakom.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie byłoby zobaczyć taki zaskakujący znak drogowy,np. w drodze na ważny egzamin lub rozmowę :) "Allt kommer att bli bra" i odr azu lepiej :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię takie akcje, od razu człowiekowi poprawia się humor :) Ja na swojej drodze do pracy przez pewien czas widziałam może nie znak ale napis "You look beautiful today" od razu czułam się lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa akcja, takie pozytywne pomysły chyba podobają się większości ludzi.

  http://niemiecki-po-ludzku.blogspot.de/

  OdpowiedzUsuń
 9. szczególnie tam, gdzie krajobraz zasypany jest masą śniegu, znak: 'wszystko będzie dobrze' wydaje się być z jednej strony pocieszeniem i nadzieją, a z drugiej nie wiem czy w takich warunkach cokolwiek by pomogło... ;) ale idea jest świetna!

  OdpowiedzUsuń
 10. Super są! Żeby wszędzie tak :}

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...