09 lutego 2013

sięgnąć Absolutu

Poprosiłam mojego P. o wymienienie kilku znanych szwedzkich marek. Tak jak się tego spodziewałam  - typowy mężczyzna na pierwszym miejscu wymienił marki samochodów: Volvo i SAAB, a zaraz potem szwedzką wódkę - Absolut.

Absolut, tak jak głosi napis na butelkach, jest od 1879 roku produkowany na południu Szwecji, w niewielkim, uroczym miasteczku Åhus. Rozlewnię wódki można zwiedzać w okresie letnim. Podczas ubiegłorocznego pobytu w Skanii dotarłam do Åhus, jednak na odwiedziny w "źródle Absolutu" było już za późno, więc pozostało mi tylko zrobienie zdjęć wokół budynków gorzelni.Na pocieszenie, dla czytających powyżej 21. roku życia - krótki filmik o produkcji Absoluta:Miejscowość  oprócz wódki słynie też z połowów węgorza, który jest lokalną specjalnością polecaną w smażalniach w porcie. Åhus przyciąga turystów także pasem piaszczystych plaż (rzekomo najdłuższym w Szwecji) oraz renomą najlepiej zachowanego średniowiecznego miasta w Szwecji (z kościołem, ratuszem, ruinami klasztoru, zamku i murów obronnych). Urzekają tu wąskie, brukowane uliczki i rynek: 
  Mnie zauroczyło też niewielkie lokalne muzeum mieszczące się w dawnym budynku ratusza (otwarte w sezonie, wstęp wolny!), prezentujące historię miasta i okolic w niezwykle ciekawy sposób. 
Źródła:
zdjęcia z własnego archiwum

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy blog :) Na pewno nie jestem tutaj pierwszy i ostatni raz :) Dodaję do obserwowanych :)

    Miło od czasu do czasu mieć przyjemność z tego, że choć nigdzie nie wyjeżdżamy to z radością podróżujemy palcem po mapie :)A twój blog na pewno do tego zachęca !

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny post. I piękne zdjęcia. :) Absolut rzeczywiście jest w Polsce dobrze rozpoznawalny, ciekawe ile osób wiedziałoby, że to szwedzka wódka? :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...